باغات سردرود در محاصره آلایندگی نیروگاه حرارتی و پالایشگاه تبریز

به گزارش روابط عمومی شهرداری سردرود , نیروگاه گازی و حرارتی تبریز که در قسمت جنوب غربی این شهر و در فاصله 16 کیلومتری جاده تبریز – آذرشهر واقع شده ، علاوه بر استفاده از گاز طبیعی به عنوان سوخت مصرفی ، از مازوت که توسط خط لوله ای از پالایشگاه تبریز تأمین می شود ، استفاده می کند .

موضوعی که مسئولین محیط زیست ، بارها بر آن تأکید داشتند آلایندگی بسیار بالا و خطرناک این سوخت به دلیل بالا بودن میزان دی‌اکسید گوگرد آن است و گفته می شود وجود ذرات دی اکسید گوگرد در هوا می‌تواند ضمن تاثیرات منفی بر روی چشم و پوست ، دستگاه تنفسی انسان را نیز تحت تأثیر قرار دهد .

اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی نیز بارها برای کاهش آلودگی هوای کلانشهر تبریز و شهرهای اطراف پالایشگاه تبریز و نیروگاه به ویژه شهرهای سردرود ,خسروشاه ، سهند و اسکو اخطار لازم را اعلام کرده.

استفاده از سوخت مازوت به جای گاز شهری باعث افزایش آلایندگی و بالا رفتن میزان دی‌اکسید گوگرد هوا می شود که منواكسيد كربن co ، گازهاي آلي، اكسيد هاي نيتروژن، اكسيد هاي سولفور و ذرات ديگر از جمله مواد آلاينده اي هستند كه توسط نيروگاه حرارتي وارد اتمسفر شده و علاوه بر سوراخ کردن لایه اوزن باعث از بین رفتن درختان و آلودگی هوا می شود .

تشدید آلودگی در شهر سردرود که در مجاورت دریاچه ارومیه قرار گرفته اند، نقش بسزایی در نابودی و متروکه شدن اراضی کشاورزی داشته است و با وزش بادهای نسبتا شدید این دودهای خروجی از پالایشگاه و نیروگاه با ذرات معلق نمک خشک دریاچه ارومیه ترکیب شده و باعث خشک شدن درختان نه چندان سرسبز این مناطق می شود .

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاه ها مسدود شده اند .